اخبار

25

مراسم گرامیداشت روز پرستار برگزار شد

به گزارش روابط عمومی معاونت پرستاری، مراسم روز پرستار شنبه 24 بهمن با حضور سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد میرزابیگی، معاون پرستاری و محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.در این مراسم ضمن معرفی پرستاران نمونه کشوری از خانواده پرستاران شهید و اسرای مدافع حرم  تجلیل شد.در این مراسم از خانواده مرحوم محمد رضایی ثانی، پرستار نیشابوری که حدود یک ماه پیش بر اثر ابتلا به آنفلوانزا از طریق سرایت از بیماری که تحت مراقبتش بود درگذشت نیز تجلیل شد.همچنین سعیده الهی؛ پرستار دانشگاه علوم پزشکی کرمان که خود و خانواده اش به بیماری آنفلوانزا مبتلا شده بودند و همچنین محمد سنچولی پرستار حج تمتع 94 که در فاجعه منا حضور داشت، نیز مورد تقدیر وزیر بهداشت قرار گرفتند.

بخش هایی از سخنان وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی بمناسبت روز پرستار:

- پرستاران خط اول ارائه خدمات سلامت به مردم هستند و اگر پرستار نباشد، کار پزشک انجام نمی‌شود و این را همه می‌دانند.

- ای کاش در این روزهای نمادین به صورت نمادین مردم از این گروه‌ها تقدیر می‌کردند. شاید بتوان در سال آینده طوری عمل کرد که مردم از شما قدردانی کنند.

- معاونت پرستاری طرحی را شروع کرده و نام آن را کمک پرستار گذاشته است. برخی‌ها می‌گویند با این طرح می‌خواهید جای پرستار را بگیرید. لازم است بگویم حداقل سوابق ما را با مسوولان قبلی مقایسه کنید. آیا ما دنبال آن هستیم که احترام جامعه پرستاری را کاهش دهیم؟ تاکید می‌کنم که خط اول سلامت حوزه پرستاری است. اگر پرستار نباشد، کار پزشک انجام نمی‌شود. این را همه می‌دانند. اکثریت غریب به اتفاق جامعه پرستاری می‌دانند که راه چیست.

-  هاشمی از حذف گرایش‌های مختلف پرستاری انتقاد کرد و ادامه داد: می‌گویند پرستار بیکار زیاد داریم. بله شاید پرستاری باشد که تصور کند که فعالیت در این حرفه برایش صرف نداشته باشد یا اینکه از مسیرهای دیگر درآمدهای بیشتری داشته باشد. در هر حال جای یک کارشناس ارشد و... در بیمارستان است نه پشت میز.

- با اراده مردم، دولتی سرکار آمد که برنامه‌اش تدبیر و امید بود و بر این اساس طرحی اجتماعی را با عنوان طرح تحول نظام سلامت درحوزه سلامت آغاز کرد.

- پزشکان و پرستاران حتی اگر به دنبال مطالباتشان هستند باید یک مجموعه پیوسته باشند.

-  ثابت شده که هرچه در حوزه سلامت موفق تر باشیم رشد اقتصادی بهتری خواهیم داشت.

- در پرستاری با کمبود 100 هزار نفری در گروه پرستاری مواجهیم.

- با آغاز طرح تحول 11 میلیون نفر بیمه شده‌اند که 85 درصد این افراد درآمد کمتر از یک میلیون تومان داشته‌آند و 55 درصد آنها خانه نداشتند.

- جهت تکریم جامعه پرستاری، ساخت سریالی با موضوع پرستاران آغاز شده است.

- از کارهایی که امروز در پزشکی انجام می‌شود، قابل واگذاری به پرستاران است.

- هاشمی به برگزاری مراسم جداگانه‌ای از سوی سازمان نظام پرستاری برای روز پرستار اشاره کرد و گفت: برای امروز ناراحت هستم. دلم نمی‌خواست دو مجلس داشته باشید. نمی‌دانم این مباحث  کی می‌خواهد درست شود. امیدوارم سال آینده با هم و در یک مسیر و در جهت منافع و معیشت جامعه پرستاری اقدامات دنبال شود. عزت کشور به اتحاد است. آرزو می‌کنم جامعه پرستاری با نشاط باشد و بتواند به مردم روحیه بیشتری برساند.

بخش هایی از سخنان معاون محترم پرستاری وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی بمناسبت روز پرستار:

معتقدیم که همیشه و هر روز متعلق به پرستاری است و پرستاری متعلق به زمان و مکان خاصی نیست.

- دنیا 3 تا 10 نفر پرستار به ازای هر 1000 نفر جمعیت وجود دارند، اما ما با نگاه به این شاخص و با در نظر گرفتن حداقل‌ها 240 هزار نیرو در گروه پرستاری کمبود داریم. همچنین براساس شاخص تعداد پرستار نسبت به پزشک، 210 هزار نفر، براساس تعداد تخت بیمارستانی 220 هزار نفر و براساس قانون ارتقای بهره‌وری 260 هزار نفر در گروه پرستاری کمبود داریم. بنابراین به طور مجموع با کمبود 100 هزار نفری در گروه پرستاری مواجه هستیم.

 امکان ندارد، پرستاری به معنای واقعی بیکار باشد. البته از آنجایی که توزیع دانشکده‌های ما در کشور نامناسب است، ممکن است در برخی از شهرستان‌ها پرستار بیکار وجود داشته باشد اما اگر پرستاری جویای کار باشد محال است که اکنون بیکار باشد. از مدعیان بیکاری در حوزه پرستاری برای چندمین بار درخواست می‌کنم که آمارشان را به صورت مستند ارائه کنند.

- معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه آموزش و تربیت نیروهایی به منظور بکارگیری آنها به صورت یکساله و به عنوان نیروی کمکی را از اقدامات وزارت بهداشت برای جبران کمبود نیروی پرستاری عنوان کرد و گفت: هدف ما از تربیت این نیروها این است که آنها کار بر زمین مانده بیماران را انجام دهند ضمن آنکه کارشان هیچ تداخلی با نیروهای دانشگاهی ندارد.

- در دنیا به طور میانگین به ازای هر 27 هزار نفر یک مرکز پرستاری در خارج از بیمارستان وجود دارد اما در کشور ما به ازای هر 400 هزار نفر مجوز یک مرکز داده شده که یا غیرفعالند و یا به صورت غیر علمی اداره می‌شوند.

- به افرادی که به دنبال سیاست بازی و حاشیه سازی هستند برادرانه توصیه می‌کنم در عرصه پرستاری با پخش دام و دانه به دنبال شکار نكردند زیرا همه پرستاران جز ایثار، معرفت و علم و هنر چیزی نیاموخته‌اند و از سیاست به ویژه در معنای سیاست‌زدگی هیچ نمی‌دانیم. ما با سلامت مردم شادیم و با درد مردم ناراحتیم. بنابراین دام و دانه خود را در جای دیگری پهن کنند و بگذارند پرستاری اصیل بماند.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |
دی ان ان